Projevy deprese

6. února 2007 v 13:10 | Upírka elfů |  Psychologie
Deprese je charakterizována především beznadějí, kdy má nemocný pocit, že nic nevychází, že současná situace je zoufalá, bezdůvodnými obavami a úzkostí, pesimistickými výhledy do budoucnosti, pocity méněcennosti a domnělého provinění. Tyto pocity jsou velmi intenzivní a pacienti o nich neustále a opakovaně přemýšlejí. Dalším častým příznakem je neschopnost radovat se ze zážitků a věcí, které pacienty dříve těšily (zájmy, koníčky), nezájem o sebe, svou práci, rodinu a přátele. Často se rovněž vyskytuje nesoustředěnost, nerozhodnost, špatná paměť a zpomalené myšlení.
Deprese je ale onemocnění "duše i těla". To znamená, že příznaky deprese nemusí být omezeny pouze na psychický stav a myšlení pacienta, ale často bývají přidruženy i příznaky tělesné.
U pacientů se mohou objevit poruchy spánku - problémy s usínáním, opakované probouzení v noci a velmi často se také vyskytuje brzké probuzení. Spánek je pociťován jako nedostatečný a pacientovi nepřináší žádné osvěžení.
Dalšími příznaky deprese jsou snížení až ztráta zájmu o sexuální život, ztráta energie a únava, nechutenství a váhový úbytek (nebo naopak zvýšená chuť k jídlu) a zpomalení pohybů (nebo naopak pohybový neklid u nemocných s úzkostí).
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jaromír Vodenka Jaromír Vodenka | E-mail | 24. listopadu 2010 v 13:18 | Reagovat

Studuji na VOŠ Sociální práce, ale nenašel jsem některé definice. Teď jsem našel tyto stránky, ale hledané odkazy nejde otevřít.

Děkuji za radu     J.V.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.