Co je to deprese?

6. února 2007 v 13:09 | Upírka elfů |  Psychologie
Deprese je závažné psychické onemocnění, které je řazeno mezi takzvané poruchy nálady. V psychologii se pojmem deprese označuje dlouhodobý pokles nálady jedince. Je to celkový duševní stav projevující se skleslostí, vnitřním napětím, smutkem, nerozhodností, ztrátou zájmu o sebe i o své okolí.
Má skličující charakter, kdy postižený upadá do trudnomyslných úvah a pohledu na svět. Pociťuje často úzkost a osamocenost. Je téměř neschopen smysluplné činnosti, jeho myšlení se zpomaluje a chřadne jeho reakce na radostné podněty. Člověk postižený depresí se cítí ublíženecky, na obtíž a méněcenný. Ztrácí zájmy o veškerou činnost a pro své okolí se může jevit jako lenoch, všemu lhostejný, nespolečenský, často unaříkaný.
Depresivní onemocnění je onemocněním "celého organizmu", které postihuje naše tělo, náladu a myšlenky. Ovlivňuje způsob jak jíme, jak spíme, co si myslíme o sobě a o okolních věcech. Depresivní onemocnění není ekvivalentem přecházení špatné nálady. Není to jen známka osobní slabosti nebo stav, který je možné překonat přáním či vůlí. Lidé postižení depresivním onemocněním se nemohou jenom jednoduše dát do pořádku a uzdravit se. Příznaky mohou bez léčby přetrvávat týdny, měsíce nebo roky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.